Survey Anket

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

Sonuçlar
BAYBURT TA TARİHİ ÇEŞME HİZMETE AÇILDI

BEŞİR KELLECİ
BAYBURT (İHA) - Bayburt'ta, 18. yüzyıldan kalma tarihi çeşme, SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz tarafından restore edilerek törenle yeniden hizmete açıldı.
Restorasyonu tamamlanan Demirözü İlçesi'ne bağlı Akyaya tarihi çeşmenin açılışına Yavuz'un yanı sıra Bayburt Vali Yardımcısı Abdülhamit Karaca, Demirözü Kaymakamı Zihni Yıldızhan, Akyaka Köyü Muhtarı Ulvi Ateş, Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Naci Ağbal, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Dr. Şahap Kavcıoğlu, AK Parti Bayburt İl Başkanı Hakan Kobal, BEKDER Başkanı Mete Emir, Baksı Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Oya Koçan, Bayburt Kadınlar Derneği Başkanı Semra Karabulut, il müdürleri, davetliler ve ev sahibi olarak Akyaka Köyü sakinleri katıldı.

Ağbal: "Bayburt'un kültürünü yeniden ayağa kaldıracağız…"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ağbal, açılışta yaptığı konuşmada, hayatın yaşanmışlıklarının ortak paydasının çeşmeler ve camiler olduğunu söyledi.
"Kenan Yavuz daha öncesinde Beşpınar'da keyifli ve muhteşem bir işe imzasını attı. Bu hassasiyeti kendi köyü olan Beşpınar ile sınırlı bırakmayıp devam ettirdiği için teşekkür ediyorum. Baksı Müzesi'ni artık herkes biliyor, gittim dolaştım, büyülendim. Prof. Dr. Hüsamettin Koçan'a çok teşekkür ediyorum. Bu örnekler gösteriyor ki; gurbete gidenler aslında buranın suyunu ekmeğini iyi bilendir. Gurbete gidenler buraya dair akıllarında kalanları tekrar ayağa kaldırmak istiyorlar. Bayburtluların nereye giderseler gitsinler özünden kopamadıklarını gösteriyor. Bizlerde bu süreçte üzerimize düşen tüm görevlerin bilincindeyiz. Özellikle Bayburt'ta eski yapıların ayağa kaldırılmasında, Bayburt'un dört bir tarafına dağılmış eserlerimizi; cami, bina, türbe, yapı, çeşme, kilise… Her ne varsa, hepsini yeniden ayağa kaldıracağız. Biliyoruz ki; bütün bu değerler bu toprakların aynı zamanda nişanaleri… Bütün medeniyetleri kucaklamış ve bu günlere kadar taşımışız. Bu da bizim medeniyetimizin kucaklayıcılığını gösteriyor. Kuşaklar boyunca bize ulaşan emanetleri, bizlerde gelecek kuşaklara taşımamız gerekiyor. Bunun bilincindeyiz. Bu anlamda tarihi çeşmemizin birkaç yüzyıl daha yaşanmışlık ve yaşanacaklara ev sahipliğini yapacağını görüyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum."

Yavuz: "Koçan'ın başlattığı kültür devrimi sürecek"
SOCAR Türkiye Başkanı Yavuz ise çok büyük anlamlar ifade eden çeşmenin restorasyonunun kendisine nasip olduğunu ifade etti.
Baksı Müzesi Kurucusu Hüsamettin Koçan'ın,Bayburt'ta başlattığı kültür devrimini hep beraber sürdüreceklerini vurgulayan Yavuz, "Bayburttopraklarının özüyle, tarihiyle, kültürüylü, ruhuyla buluşması yolunda etkin adımları, Sayın Naci Ağbal'ın da sahipliğinde gerçekleştireceğiz" dedi.
Yavuz, Bayburt'un içinde bulunduğu durumun şu an herkesi üzdüğünü kaydederek, "Bu bir gerçeklik. Kendimizi sorgulamamız lazım. Kendimizi sorguladığımız zaman gerçekten durumumuzun çok iç açıcı olduğu söylenemez. Bunu kendimize itiraf ederek yaptığımız yanlışlıklardan geri dönüp konaklarımıza, köprülerimize, camilerimize, çeşmelerimize ve hatta bize emanet olarak kalan kiliselere varıncaya kadar bütün kültüre sahip çıkmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum" diye konuştu.
Baksı Müzesi Kurucusu Koçan ise Bayburt'un büyük bir kültüre sahip olduğunu ama büyük bir hızla bu kültürel değerleri kaybettiğini belirterek, "Ona sahip çıkma çabası gösterdiği için Kenan Yavuz'a teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.
Koçan: "Bu su devamlı aktıkça bizim insanımız daha mutlu bir dünyada yaşayacak"
Bu çeşmenin geçmişte uygarlıkları beslediğini, gelecekte de yeni uygarlıkları besleyeceğini dile getiren Koçan, "Bu su devamlı aktıkça bizim insanımız daha mutlu bir dünyada yaşayacak. Umudu temsil ediyor bu çeşme. Bayburt'ta bir bilinç oluşuyor ve hep beraber el ele vererek bu kentin güzel tarihine güzel bir yazgı ilave edeceğiz diye düşünüyorum" dedi.
Açılış programında ayrıca; tarihi çeşmenin yeniden kültür hayatına kazandırılmasına verdiği destekten dolayı Kenan Yavuz'a, köyün emekli öğretmenlerinden Nurten Gül ve Akyaka Köyü Muhtarı Ulvi Ateş tarafından günün anısına birer teşekkür plaketi takdim edildi. Açılış programı toplu fotoğraf ile son buldu.